Elektronik sigara ile sigara bırakma yöntemi

Sigara bırakma yöntemi. Elektronik Sigara!

Sigarayı bırakmaya mı çalışıyorsun? Sigara bırakma yöntemi olarak sizlere bir önerimiz var. Rahat bir nefes almak ve sigaradan kurtulmak için ilk adım olarak elektronik sigara cihazlarını kullanabilirsiniz. Elektronik sigaralar zamanla nikotin isteğinizi azaltarak sigarayı bırakmanız için yardımcı bi üründür.

İlk başlarda nikotin oranı yüksek likitler kullanarak başlayabilirsiniz. Zamanla damak zevkinize göre çeşitli likitler kullanarak, nikotin oranlarını da yavaş yavaş azaltarak nikotin ihtiyacınızı tamamen giderebilirsiniz.

Ayrıca elektronik sigara kullanarak çevrenizdeki insanların da sağlıklarına zarar vermemiş olursunuz. Kullandığınız likitlerin aromalarına göre bulunduğunuz ortamda hoş bir koku oluşacaktır.

Sigara içmek her aklınıza geldiğinde, elektronik sigara cihazını kullanarak bu isteğinizi ortadan kaldırabileceksiniz. Sigara bırakmaya karar verdiğinizde sizi en çok zorlayacak olan el alışkanlığınız ve yıllardır sigara içerek alıştığınız nikotin ihtiyacı olacaktır. El alışkanlığı için özel yapılmış kalem şeklinde elektronik sigara cihazlarını tercih edebilirsiniz. Nikotin ihtiyacınızı da nikotine en yakın Salt likit çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Sigara bırakma yöntemi

Sigaradan ve Nikotin bağımlılığından kurtulmak için, Elektronik sigarayı en az 45 gün kullanmalısınız. İlk haftalar nikotini yüksek likitler tercih edilmeli ve yavaş yavaş nikotin oranları düşük likitlere geçilerek nikotin ihtiyacını azaltabilirsiniz. Bu şekilde yavaş yavaş nikotin ihtiyacını azaltarak oluşabilecek zararlardan kurtulmuş olursunuz.

Nikotini bir anda kesmek strese neden olabilir. Stres olduğunuz zaman agresif hareketler ile çevrenizdekileri de kırabilirsiniz. Bunun önüne geçmek sizin elinizde.

Çok sık sigara içen birisiyseniz, bu sizde ilk zamanlarda mutsuzluk, asabilik ve huzursuzluk hissi verecektir. İlk zamanlar kendinizi berbat hissetmenizi sağlayacaktır. Elektronik sigara kullanan kişilerde bu durumlar çok az seviyelerde olduğu test edilmiştir.

Elektronik sigara kullanarak sigara bırakmayı bilimsel bir araştırması ve kanıtı olmadığı için doktorlar eskiden öneremiyorlardı. Ancak yapılan araştırmalar ve bilimsel deneyler sonucunda, Elektronik Sigara kullanarak  sigara bırakılabileceği kanıtlanmıştır. The Independent gazetesinin de paylaştığı bir makale de bunu görebilirsiniz.

Elektronik sigara cihazları dışında, sigara bırakma yöntemi olarak nikotin bantlarını da kullanabilirsiniz. Ancak bantlar ile nikotin ihtiyacınızı bastırabilirsiniz. El alışkanlıklarınızı da bırakmak için farklı yöntemler de denenmelidir.

Sigarayı bırakmak için elektronik sigarayı da dikkatli kullanmalısınız. Aksi taktir de farklı sağlık sorunları ortaya çıkması muhtemel. Elektronik sigara kullanımına dikkat edilmelidir. Aşırıya hiçbir zaman kaçılmamalıdır. Bu durum her üründe böyledir. Herşeyin fazlası zararlıdır. Kullanım oranını minimum seviyede tutmak önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre çok sık sigara içen kişilerin, elektronik sigaraya başladıktan sonra bir süre sonra sigaraya tekrar başlama oranları oldukça düşük. Elektronik sigaraların uzun vadeli kullanımları sigara tekrar başlama riskini azaltabilmektedir.

Normal bir sigarada tütünün yanması sonucu oluşan kimyasallar vücudumuza ciddi zararla vermektedir. Elektronik sigara da yanan birşey olmadığı için bu tür zararları olmamaktadır.

Sigara ve Elektronik sigara araştırması

Katie Myers Smith üst düzey bir araştırmacı ve araştırma sağlık psikoloğu, Hayden McRobbie halk sağlığı müdahaleleri profesörü ve Peter Hajek, Londra Queen Mary Üniversitesi’nde klinik psikolojisi alanında bir profesör.

Elektronik sigaranın, kullanıcılar üzerinde ne tür bir etki bırakacağını tam olarak söyleyebilmeleri için, uzun zaman alan bir araştırma olacağını belirtmek yanlış olmaz.  Yukarıda isimleri yazan araştırmacılar bu durumun henüz sonuçlanmadığını bir süre sonra ellerinde yeterli veri olacağını söylemişledir.

Ayrıca doktorların sigara kullanıcılarına bu süreçte sigarayı bırakmak için elektronik sigara ve likitlerini kullanmalarını tavsiye edebileceklerini belirtiyorlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top